Výcvik psa s elektronickými pomůckami

Každý zkušený kynolog vám řekne, že výcvik psa není jen tak – vyžaduje to trpělivost a disciplínu. S tou nemají ani tolik problém psi, jako spíš my, lidé. Nejsme dostatečně důslední, nedovedeme dobře a jasně formulovat povely. Užitečným pomocníkem při výcviku psů nám proto mohou být elektronické obojky, neviditelné ploty a další zařízení.

Hned na počátku je třeba zmínit jeden důležitý fakt – elektronické pomůcky pro psy jsou zcela bezpečné, neohrožují vaše zdraví ani zdraví vašeho psa a vůbec nemají nic společného s týráním psů. Elektronické impulsy, které vydávají, totiž nejsou bolestivé, spíše mají psa vylekat a upozornit na nevhodné chování.

Kdy použít elektronické pomůcky pro výcvik psa?

Není třeba se za elektronické pomůcky stydět. Používají je totiž i zkušení kynologové. Kdy byste se pro elektronický obojek měli rozhodnout? Podle odborníků v situaci, kdy máte problém s poslušností psa (např. nereaguje na zavolání) nebo potřebujete odstranit nevhodné chování (pes se v lese začmuchá, zatoulá apod.).

Používání elektronického obojku ovšem nenahradí vaši autoritu a povely. Pokud pes nereaguje ani na jednoduché povely ve vaší blízkosti (sedni, lehni), tak vám nepomůže ani elektronický obojek. Ten má totiž pomoci zejména v případech, kdy se pes zaběhne a neposlouchá na dálku. Elektronický obojek vám nicméně ve výchově psa může efektivně pomoci.

Jak vybrat elektronický obojek?

  • Funkce – vyrábí se celá řada elektronických obojků, které se mohou lišit funkcemi. Zpravidla umožňují upozornění zvukové, vibrační a následně přicházejí elektronické výboje, pokud pes neuposlechne. Existují i obojky, do kterých můžete nahrát povely.
  • Dosah – uváděn je v metrech a představuje vzdálenost, na kterou můžete se psem prostřednictvím elektronického obojku komunikovat. Dosah bývá od 200 do 1 500 m.

Jak psa naučit na elektronický obojek?

Aby mělo používání elektronického obojku smysl, je třeba naučit se ho používat. Psi jsou chytří a brzy pochopí souvislost mezi zvukovým varováním a elektronickým výbojem, takže po několika zkušenostech bude stačit pouze zvukové upozornění. Aby si váš pes na nový obojek dobře zvykl, jeho nošení mu zpříjemněte. Stačí, pokud mu ho budete pravidelně nasazovat, když půjdete na procházku. Až poté, co pes elektronický obojek přijme, začněte s jeho používáním.

Elektronický obojek umožňuje vysílat zvukové i elektronické signály. Nejprve použijete zvukový signál, až poté elektronický. Pouze takovým správným používáním elektronického obojku můžete efektivně odstranit nežádoucí chování psa a přispět k jeho správné výchově.

Další elektronické pomůcky pro výcvik psa

Elektronický obojek není jediným, který může pomoci vychovávat vašeho psa. Oblíbené jsou také tzv. neviditelné psí ploty neboli elektronické ohrady. Ty fungují na jednoduchém principu, kdy prostřednictvím speciálního drátu vymezíte prostor, kam pes může.

Pes je vybaven speciálním obojkem, který komunikuje s elektronickou ohradou. Pokud se zvíře přiblíží k drátu, dostane upozornění, že se blíží do nevhodného prostoru – tzv. napomínací zóně. V té je pak napomenut neškodným, ale nepříjemným elektrostatickým výbojem. Protože jsou psi velmi chytrá a vnímavá zvířata, brzy pochopí, kam chodit nemají a budou se pohybovat pouze ve vymezeném prostoru.

Bookmark this on Hatena Bookmark
Hatena Bookmark - Výcvik psa s elektronickými pomůckami
Share on Facebook
Post to Google Buzz
Bookmark this on Yahoo Bookmark
Bookmark this on Livedoor Clip
Share on FriendFeed

Autor: Darky